Wolter
Właściwie François Marie Arouet. Żył w latach 1694 - 1778. Był pisarzem, filozofem, historykiem, członkiem Akademii Francuskiej oraz czołową postacią epoki, prawdziwym "mózgiem oświecenia francuskiego".
Uczył się w kolegium jezuickim i studiował prawo. Od 1746 roku pełnił funkcję królewskiego historiografa. Wcześnie zaczął pisać, dużo publikował, zaś śmiałość poglądów i złośliwy język przysporzyły mu tak sławy, jak i kłopotów. Wolter krytykował tak religię, jak i kościół wskazując, że stoją one na drodze do szczęścia człowieka. Atakował ciemnotę i zabobon oraz irracjonalne podejście do zjawisk przyrodniczych. Został uwięziony w Bastylii, a następnie skazany na wygnanie do Anglii. Prześladowany przez władzę świecką i kościół, wiele lat spędził poza krajem, m.in. przebywał na dworach Stanisława Leszczyńskiego w Lunéville w Lotaryngii i króla Prus Fryderyka II w Poczdamie (lata 1750-53), a potem Genewie. Po powrocie do Francji w roku 1758 kupił posiadłość w Ferney, na granicy francusko-szwajcarskiej i tam osiadł, czyniąc z tego miasteczka ośrodek życia intelektualnego znany w całej Europie. Na 4 miesiące przed śmiercią wrócił do Paryża. Umarł w aureoli chwały.
Od roku 1759 olbrzymie sukcesy święcił "Kandyd", ścigany jednak urzędowo w Genewie i Paryżu.
Twórczość Woltera jest bogata i różnorodna. Obejmuje epopeje, poematy, tragedie, dzieła historyczne, publicystykę - w tym np. "Traktat o tolerancji", wiersze okolicznościowe, kilkanaście powiastek filozoficznych - w tym np. "Tak się toczy światek", "Prostaczek", "Zadig, czyli los", "Mikromegas", liczne hasła do "Wielkiej Encyklopedii Francuskiej", "Słownik filozoficzny".
Wolter prowadził również bogatą korespondencję. Pozostawił ponad 10 000 listów.
Komentarze
Prześlij komentarz