Leopold Staff
Żył w latach 1878 - 1957. Zasłynął jako poeta, ale pisał też dramaty. Ma imponujący dorobek translatorski - tłumaczył m.in. twórczość Heraklita, Epikura, Diderot, Goethe, Manna, pisma filozoficzne Nietzsche, "Kwiatki św. Franciszka z Asyżu", łacińską poezję Kochanowskiego.
Epoka Młoda Polska stanowiła pierwszy etap w jego twórczości, która rozwijała się w 20-leciu międzywojennym, w czasie II wojny światowej i w latach powojennych. W okresie Młodej Polski wydał 7 tomów poezji - m.in. "Sny o potędze", "Uśmiech godzin", "Ptakom niebieskim", "Gałąź kwitnąca". Z kolei w 20-leciu międzywojennym utrwalił swoją pozycję wśród poetyckich autorytetów. Stał się duchowym patronem młodych artystów skupionych wokół czasopisma "Skamander". Najważniejsze z jego ówczesnych tomików poezji to - "Ucho igielne", "Ścieżki polne", "Barwa miodu" i "Wysokie drzewa".
O Staffie mówi się, że to poeta trzech pokoleń. Przeżył dwie wojny światowe, powstanie warszawskie i tułaczkę popowstaniową. Jego ostatni wydany za życia tomik wierszy nosi nazwę "Wiklina".
Komentarze
Prześlij komentarz