Zofia Nałkowska

Żyła w latach 1884 - 1954. To autorka powieści i dramatów, a także publicystka.

    Dorastała w środowisku intelektualistów. Jej ojciec był wybitnym uczonym, geografem i publicystą, zaś matka - autorką podręczników szkolnych do geografii. Po ukończeniu pensji w Warszawie uczęszczała na wykłady Uniwersytetu Latającego - początkowo były to tajne kursy samokształceniowe, a od roku 1885 nielegalna szkoła wyższa przekształcona w latach 1905/06 w jawnie działające Towarzystwo Kursów i Nauk.

    W 1904 roku Nałkowska wydała pierwszy tom opowiadań - "Lodowe pola". W ciągu 50 lat opublikowała ponad 20 tomów powieści i małych form prozatorskich, jak również 3 dramaty. Współdziałała przy tworzeniu Związku Zawodowego Literatów Polskich i polskiego oddziału Pen Club - czyli międzynarodowej organizacji pisarzy założonej w 1922 roku w Londynie (polski oddział powstał 2 lata później z inicjatywy Stefana Żeromskiego). Nałkowska przez pewien czas pełniła funkcję prezesa albo wiceprezesa obu tych organizacji. Ponadto działała w grupie literackiej "Przedmieście". Była członkiem Polskiej Akademii Literatury i opiekowała się młodymi pisarzami. 

    W latach okupacji hitlerowskiej organizowała konspiracyjne życie literackie, a od stycznia 1945 roku uczestniczyła w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Po wyzwoleniu aktywnie włączyła się do życia publicznego, biorąc udział w pracach komisji sejmowych, Komitetu Obrońców Pokoju, organizacji kulturalnych.

    Wydała m.in. tomy nowel - "Koteczka, czyli białe tulipany", "Lustra", "Moje zwierzęta", powieści - "Romans Teresy Hennert", "Dom nad łąkami", "Niedobra miłość", "Granica", "Węzły życia", "Niecierpliwi", dramaty - "Dom kobiet", "Dzień jego powrotu".

    W 1946 roku opublikowała zbiór opowiadań "Medaliony", zaś pośmiertnie ukazały się jej "Dzienniki", a także "Dzienniki czasu wojny".


Komentarze

popularne posty

Społeczeństwo Rzymu

Współczesność

Młoda Polska

Liszt

Niektóre dynastie królewskie