Maria Kuncewiczowa

Żyła w latach 1895 - 1989. 

    Ta powieściopisarka i eseistka urodziła się w Rosji, w rodzinie inteligenckiej. Jej matka była skrzypaczką, a ojciec nauczycielem. Od 1900 roku mieszkała w kraju - najpierw w Warszawie, a potem we Włocławku. Łączyła studia muzyczne na kierunku śpiew z filologicznymi, tj. literaturą francuską i polonistyką. Występowała z koncertami, zajmowała się przekładami z języka francuskiego, pracowała w polskim Pen Clubie.

    W 1926 roku otrzymała nagrodę za jedno z opowiadań opublikowanych w tomie "Przymierze z dzieckiem" i ostatecznie zrezygnowała ze śpiewania na rzecz pisania. 

    W czasie II wojny światowej przebywała w Paryżu i Londynie, gdzie w latach 1940-55 kierowała polskim oddziałem Pen Clubu. W 1956 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Współpracowała z Radiem Wolna Europa i wykładała literaturę polską na uniwersytecie w Chicago. W latach 60. przyjeżdżała do kraju, powróciła na stałe w 1968 roku i osiadła w swym wybudowanym jeszcze przed wojną domu w Kazimierzu Dolnym. 

    Opublikowała m.in. powieści - "Cudzoziemka", "Twarz mężczyzny", "Leśnik", "Gaj oliwny", "Tristan 1946", "Zmowa nieobecnych", tom opowiadań - "Dwa księżyce", wspomnienia - "Klucze", "Natura", "Fantomy", esej biograficzny o Stanisławie Przybyszewskim "Fantasia alla polacca", jak również autobiografię - pisane w samotności po śmierci męża "Listy do Jerzego". Była także autorką pierwszej polskiej powieści radiowej "Dni powszednie państwa Kowalskich". 


Komentarze

popularne posty

Niektóre dynastie królewskie

Amerykańscy prezydenci

Strauss

Społeczeństwo Rzymu

Organa władzy w Atenach i Sparcie