Tadeusz Boy-Żeleński
Żył w latach 1874 - 1941. "Boy" to jego pseudonim.
Był synem znanego kompozytora Władysława Żeleńskiego. Z zawodu był lekarzem, a pracował jako pediatra. Pisywał też artykuły na temat higieny i świadomego macierzyństwa. Popularność zdobył jednak jako satyryk, krytyk literacki, tłumacz, poeta i publicysta. Na jego artystyczne zainteresowanie wpłynęła m.in. przyjaźń ze starszym kuzynem - Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem, jak również fascynacja Przybyszewskim, czy raczej - jak podają niektórzy badacze jego twórczości - żoną Przybyszewskiego, Dagną.
Zadebiutował jako autor wierszy i piosenek satyrycznych do krakowskiego kabaretu literackiego "Zielony Balonik", wydanych później w tomie "Słówka". Jego ogromną zasługą jest przetłumaczenie na język polski i opracowanie ponad 100 dzieł literatury i filozofii francuskiej - w tym np. "Moliera, Balzaca, Voltera, Pascala, Diderota, Villona, Reblais, Prousta. Wydał także szkice i studia o literaturze francuskiej w książce "Mózg i płeć".
Był znawcą teatru, a swoje recenzje teatralne opublikował w 10 tomach zatytułowanych "Flirt z Melpomeną". Bardzo cenne są jego książki o artystach - "Ludzie żywi", o Mickiewiczu - "Brązownicy" i Fredrze - "Obrachunki fredrowskie". Ponadto napisał "Dziewice konsystorskie" i "Piekło kobiet".
Zginął we Lwowie zamordowany przez hitlerowców.
Komentarze
Prześlij komentarz