Julian Tuwim

    Ten poeta i tłumacz żył w latach 1894 - 1953. 

    Jako poeta debiutował wierszem "Prośba" w "Kurierze Warszawskim" w roku 1913. Od roku 1915 tłumaczył z języka rosyjskiego, a przy tym także współpracował z łódzkimi kabaretami Bi-Ba-Bo i Nowości oraz z teatrzykiem Urania. W latach 1916-19 współpracował z warszawskim pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku był współzałożycielem kabaretu literackiego Pikador, a już rok później  współtwórcą i zarazem czołowym przedstawicielem grupy poetyckiej Skamander, a następnie stałym współpracownikiem tego miesięcznika i tygodnika "Wiadomości Literackie" (ale to dopiero od roku 1924). Poza tym zamieszczał swoje utwory na łamach "Zdroju", "Narodu", "Kuriera Polskiego" czy "Pani". Mało tego, Tuwim prowadził ożywioną działalność jako autor tekstów i piosenek kabaretowych, które zwykle tworzył pod pseudonimem. Współpracował też z pismami satyrycznymi "Cyrulik Warszawski" i "Szpilki", a swoje teksty satyryczne drukował też na łamach "Ilustrowanego Kuriera Codziennego". Z kolei wraz z Antonim Słonimskim i Janem Lechoniem przygotowywał dodatki prima-aprilisowe "Kuriera Polskiego" w latach 1920-25; wraz z nimi pisał także szopki polityczne (lata 1922-1930).

    W czasie II wojny światowej przebywał na emigracji: we Francji, Rumunii, Portugalii i Brazylii, skąd w 1942 roku przybył do Nowego Jorku. Tam też w latach 1939-41 współpracował z emigracyjnym tygodnikiem "Wiadomości Polskie", jednak zerwał z nim współpracę na skutek różnicy poglądów na temat stosunku do ZSRR. W czerwcu 1946 roku wrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie. Prowadził prace literackie, przekładowe i edytorskie. Wciąż publikował w różnych periodykach.

    Pod koniec lat międzywojennych zaczął tworzyć dla dzieci. Kto nie zna takich wierszy jak: "Słoń Trąbalski", "Lokomotywa" czy "Zosia-Samosia". 


Komentarze

popularne posty

Romantyzm

Dante Alighieri

Współczesność

Oktawian August

Debussy