Antoni Czechow

Żył w latach 1860 - 1904. Rosyjski dramaturg i prozaik. 

    Publikował już jako student medycyny. Były to utwory satyryczno-humorystyczne - "Kameleon", "Śmierć urzędnika", łączące liryzm z ironią. 

    Jego życie było wypełnione twórczością literacką, pracą w charakterze lekarza, działalnością społeczną, a także walką ze słabościami własnego organizmu niszczonego przez gruźlicę. Pomimo choroby udał się w morderczą podróż na wyspę zesłańców, aby zebrać materiały do książki o katorżnikach - "Sachalin". 

    Swoją dramaturgią wywarł duży wpływ na rozwój teatru światowego, mimo, iż jego pierwsza sztuka - znana później jako "Platonow" - została doceniona dopiero wiele lat po jego śmierci.     Teatrem interesował się od lat młodzieńczych, kiedy to jako gimnazjalista charakteryzował się, żeby go wpuszczono na spektakle teatru zawodowego, zabronione dla młodzieży szkolnej. Pisał felietony teatralne i opowiadania z życia rosyjskiej sceny. 

    Wartość jego sztuk odkrył Konstanty Stanisławski, twórca MChAt'u, który premierą "Mewy" przyczynił się do rozgłosu Czechowa. Kolejne sztuki rosyjskiego artysty - m.in. "Trzy siostry", "Wiśniowy sad", "Wujaszek Wania" - utrwaliły swoje miejsce w repertuarze teatrów na całym świecie. Są grane do tej pory.


Komentarze

popularne posty

Molier

Oświecenie

Romantyzm i impresjonizm

Secesja

Thomas Mann