Jan Andrzej Morsztyn
Żył w latach 1621 - 1693. Ten utalentowany poeta i dyplomata swoją karierę w dużej mierze zawdzięczał mecenasom, którzy umożliwili mu studia, podróże zagraniczne, lecz przede wszystkim kontakty z dworem królewskim. Jako poseł Jana Kazimierza wyruszył nawet z misją pokojową do Szwecji, skąd wrócił w niezwykłych okolicznościach uratowany z tonącego statku.
Wyznawca kalwinizmu, przeszedł na katolicyzm, co ułatwiło mu polityczną karierę. Otrzymał godność sekretarza królewskiego i referendarza wielkiego koronnego. Jako zwolennik profrancuskich planów królowej Ludwiki Marii stał się jedną z najbardziej wpływowych osób w kraju. Oskarżony za rządów króla Jana Sobieskiego o zdradę stanu, musiał ratować się ucieczką do Francji, gdzie spędził resztę życia jako hrabia Chateauvillain.
Jego liryka jest uważana za najwybitniejszy przykład dworskiej poezji barokowej w Polsce, jednak najbardziej znane zbiory, tj. "Kanikuła" i "Lutnia" nie zostały wydane za życia poety.
Morsztyn zajmował się także przekładem literackim. Tłumaczył poetów łacińskich, włoskich i francuskich, a za największe osiągniecie w tej dziedzinie uważa się jego przekład Cyda Pierre Corneille'a.
Komentarze
Prześlij komentarz