Abstrakcjonizm i surrealizm

     Za prekursora sztuki abstrakcyjnej uważa się rosyjskiego malarza Wassily Kandinsky, związanego z grupą Blaue Reiter. Malarz szczególną rolę przypisywał kolorom, które symbolizowały nie tylko stan duszy, ale także - jego zdaniem - odpowiadały dźwiękom muzycznym.

    Malarstwo abstrakcyjne radykalnie zerwało z zasadą przedstawiania figuratywnego (czyli takiego, które odzwierciedlało ludzi, zwierzęta i przedmioty takimi, jakimi są, w ich realnych kształtach) na rzecz autonomicznych kompozycji barw i form. W większości przypadków tego typu malarstwo pozostawało i w zasadzie nadal pozostaje niezrozumiałe przez część społeczeństwa (złośliwie pisząc: ot, niespójna kompozycja kolorów i kresek). 

przedstawiciele: Kandinsky, Paul Klee, Piet Mondrian


S. Dali "Trwałość pamięci"
Surrealizm narodził się jako ruch literacki w Paryżu w roku 1924. André Breton, który opublikował "manifest surrealizmu", głosił całkowitą wolność wyobraźni i podkreślał znaczenie podświadomości oraz snu jako sposobu tworzenia poezji. Do tych haseł wkrótce dołączyli malarze. Najwybitniejszym z nich wszystkich był Salvador Dali. 

Surrealiści starali się kreować obrazy burzące logiczny porządek świata. Ich dzieła wyglądały jakby zostały stworzone na pograniczu snu i jawy, halucynacji, fantazji. 


Komentarze

popularne posty

Niektóre dynastie królewskie

Strauss

Aleksander Wielki

Organa władzy w Atenach i Sparcie

Horacy