Kossak

     Juliusz Kossak (1824-99) - polski malarz, akwarelista; ojciec Wojciecha.

    Podróżował po Wołyniu, Podolu i Ukrainie malując stadniny, polowania, i podobizny koni. W latach 1853-56 przebywał w Warszawie, a od 1856 w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Vernetem. W 1861 wrócił do kraju. Z kolei w latach 1862-68 był kierownikiem artystycznym "Tygodnika Ilustrowanego". W kolejnych latach znowu podróżował, najpierw był w Monachium i Paryżu (1867-68), później w Krakowie. 

    Malował sceny batalistyczne, historyczno-rodzajowe, rodzajowe, a także jeźdźców w ujęciu portretowym oraz karykatury. Głównym tematem jego prac był przede wszystkim koń. Najważniejsze dzieła to: Mohort prezentujący stadninę, Wyjazd na polowanie, Odsiecz smoleńska. Do tego dochodziły ilustracje do m.in. poematów Pola i Trylogii Sienkiewicza. 


    Wojciech Kossak (1857 - 1942) - polski malarz, współautor Panoramy Racławickiej; syn Juliusza. 

    Studiował w Krakowie, Monachium i Paryżu. Od roku 1916 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie. 

    Jego twórczość ukształtowała się pod wpływem twórczości jego ojca i Brandta. Malował cieszące się wielką popularnością sceny historyczne i batalistyczne - głównie z wojen napoleońskich i powstania listopadowego - sceny rodzajowe, portrety i konie. Jego głównie dzieła to: Olszynka Grochowska, Śmierć Sowińskiego

Polowanie Cesarskie w Gödöllo

Komentarze

popularne posty

Verdi

Bosch

Rembrandt van Rijn

Społeczeństwo Rzymu