Wagner

     Richard Wagner (1813-83) - to niemiecki kompozytor, dyrygent, poeta i teoretyk sztuki, a także jeden z głównych przedstawicieli niemieckiego neoromantyzmu, twórca dramatu muzycznego.

    Był wybitnym nowatorem w dziedzinie harmonii - tzw. akord tristanowski i instrumentacji (wprowadził m.in. tzw. tuby wagnerowskie). 

    Po licznych podróżach do m.in. Paryża, Drezna i Szwajcarii osiadł w 1872 roku w Bayreuth, gdzie w latach 1872-75 wzniesiono według jego projektu teatr muzyczny. 

    Trzon twórczości Wagnera stanowią opery i dramaty muzyczne (własne libretta często wzorowane na mitach starogermańskich). Jego wczesne dzieła jak np. "Holender tułacz" były tak naprawdę operami romantycznymi. Koncepcja dramatu muzycznego tak naprawdę została zawarta w tetralogii Pierścień Nibelunga ("Złoto Renu", "Walkiria", "Zygfryd", "Zmierzch bogów"). Inne jego dzieła to: dramat "Tristan i Izolda", opera "Śpiewacy norymberscy", misterium "Parsifal".

    Wagner rozwijał technikę motywów przewodnich, wprowadził tzw. melodię nieskończoną absolutną, jak tworzył utwory orkiestrowe (uwertura Polonia, Symfonia C-dur), fortepianowe, Kantata noworoczna, pieśni oraz pisma z teorii sztuki (Sztuka i rewolucja).

Komentarze

popularne posty

Strauss

Społeczeństwo Rzymu

Homer

Jan Kochanowski