Rembrandt van Rijn
Rembrandt (1606-69) - to jeden z największych malarzy w historii. Oprócz malarstwa zajmował się też rysunkiem i grafiką. Pozostawił po sobie 280 akwafort i ponad tysiąc rysunków.
Urodził się w Lejdzie, w rodzinie piekarza. Rodzice wysłali go do szkoły łacińskiej, a następnie na uniwersytet, jednak Rembrandt przerwał naukę i wyjechał do Amsterdamu, gdzie mieszkał aż do śmierci. W latach 1620-23 uczył się u van Swanenburga w Lejdzie i u Lastmana w Amsterdamie. Jeszcze w młodzieńczym okresie w Lejdzie powstały głównie obrazy o tematyce biblijnej i portrety.
Zawierając małżeństwo z Saskią van Uylenburgh zyskał niezależność materialną. Wielokrotnie uwieczniał swoją żonę na płótnach.
Sławę przyniósł mu grupowy portret o dość oryginalnej koncepcji, a mianowicie "Lekcja anatomii doktora Tulpa" z 1632 roku. W kolejnych dwóch latach powstało wiele portretów, głównie mieszczan. Tak zwany pierwszy okres amsterdamski (lata 1631-42) odznaczał się wielką aktywnością artysty. Obok obrazów o tematyce biblijnej pojawiły się mitologiczne, historyczne, a także pierwsze pejzaże. Rembrandt zajmował się problemem ruchu, czego dał wyraz w obrazie pt. "Wymarsz strzelców" - będący zbiorowym portretem bractwa strzeleckiego. Niestety dzieło nie wzbudziło zachwytu współczesnych, popularność malarza malała. Do tego doszły kłopoty natury osobistej - śmierć Saski i matki, kłopoty materialne. To wszystko sprawiło, że Rembrandt zamknął się w kręgu swej sztuki.
Następny okres w jego twórczości - tzw. klasyczny (lata 1642-ok. 1660) cechował się dążeniem do prostoty. Artysta skupił się na wewnętrznych przeżyciach człowieka, na wydarzeniach z Nowego Testamentu; portretował głównie osoby bliskie, ludzi napiętnowanych cierpieniem albo brzydotą, tworzył autoportrety nadając im wyraz ironii.
Lata 60., ciężkie po stracie po stracie drugiej towarzyszącej mu przez życie kobiety oraz syna Tytusa, były jednocześnie jego największym artystycznym triumfem. Tworzył wtedy najpiękniejsze obrazy.
Paradoksalnie, będąc u szczytu kariery, popadł w biedę, zaś jego dom został sprzedany na licytacji.
Lekcja anatomii doktora Tulpa |
Komentarze
Prześlij komentarz