Dürer
Albrecht Dürer (1471 - 1528) - to niemiecki malarz i grafik, najwybitniejszy przedstawiciel renesansu w sztuce środkowoeuropejskiej.
W 1490 roku wędrował po Alzacji i Szwajcarii, a w latach 1494-95 i ponownie w 1505-06 przebywał we Włoszech, a w 1520-21 w Niderlandach. Działał w Norymberdze, prowadząc warsztat malarski i graficzny. Jako jeden z pierwszych w Europie Północnej przyswoił sobie zdobycze renesansu włoskiego, łącząc je z niderlandzkim realizmem i tradycyjną sztuką niemiecką. W ten sposób stworzył odrębny język obrazowy.
Najwybitniejszym dziełem pierwszego okresu jego twórczości jest cykl 14 drzeworytów do "Apokalipsy", wyróżniający się nowatorstwem techniki drzeworytniczej. W tym też czasie powstały liczne malowane portrety, rysunkowe pejzaże i studia przyrodnicze, a także miedzioryty ("Syn marnotrawny") i cykle drzeworytnicze ("Pasja Chrystusa", "Życie Marii"). W późniejszych dziełach zaznaczył się wpływ sztuki włoskiej, widoczny zwłaszcza w kolorycie i w studiach nad perspektywą oraz proporcjami. Z tego okresu warto wymienić miedzioryty: "Rycerz, śmierć i diabeł", "Święty Hieronim w celi", "Melancholia".
Komentarze
Prześlij komentarz